HaberlerListeler

1 milyondan fazla Asus bilgisayar hacklendi

Ülkemizde de oldukça ilgi gören Asus markasının üretmiş olduğu 1 milyondan fazla bilgisayarın hacklendiği açıklandı. Dijital güvenlik firması olan Kaspersky’ın yapmış olduğu açıklamalarda Asus marka bilgisayarlarda bulunan yazılımsal açığın buna neden olduğu belirtildi.

Asus’un Kendi Güncelleme Uygulamasından Yayılıyor

Virüslerin karşı tarafa geçmesi için kullanıcıların internet üzerinden yabancı dosyalar indirmesine de gerek yok. Asus’un kendi güncelleme sistemi üzerinden yayılan virüs, otomatik olarak bilgisayarlara yerleşiyor. Sistemde bir arka kapı açtığı tespit edilen virüsün hackerlar için bir fırsat olduğu bilinmekte. Bu sayede bilgisayar korsanları karşı tarafın bilgilerine onun haberi olmadan erişip kişisel bilgilerine el koyabiliyor. Şuan için sadece iş adamı ve belirli kişilere düzenlenen hack saldırılarının daha büyük bir hâl almasından korkulmakta. Bilgisayar korsanları yazılımsal açığı 1 milyon bilgisayarda kötü amaçla kullanacak olurlarsa Asus’un marka güvenilirlik değeri de oldukça sarsılacaktır.

Dizüstü Bilgisayarlar Tehlikede

Yazılımsal açığı kullanarak sadece dizüstü bilgisayarları hedef aldığı belirlenen korsanların 1 milyonu aşkın cihaza erişilebildiği belirtildi. Asus marka bilgisayara sahip olan kullanıcıların şuan için geçerli sistemsel güncellemeyi bilgisayarlarına kurmaması gerektiği açıklandı. Şirket tarafından yapılacak güvenlik incelemelerinin ardından güncellemenin gerektiği şekilde olması umut ediliyor. Kaspersky ise virüsü tespit ettiklerini ve kendi programlarını kullanan kişilerin güvende olduğunu belirtti.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu