Faydalı BilgilerListelerSağlık

Pirincin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Pirincin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Konu hakkında merak edilen tüm bilgileri detaylı bir şekilde makalemizde bulabilirsiniz.

Pirinç, üstün besleyici vasfı ve hazmının kolaylığı bakımından daima, hemen herkes tarafından yenilebilir bir gıdadır pirinç. Dünya nüfusunun büyük bir kısmının da esas yiyeceğini teşkil etmektedir. Pirincin besleyici özelliğini belirtmek için bu bile yeter. Nişasta ve proteince zengin, kolayca hazmedilen (midede sadece bir saat kalır) bir gıdadır. Herkese uygun ve bu meyanda, pek çok hallerde, nefrit, gut, gastrit ve bir kısım cilt hastaları için aksi tesirler yaratma korkusu olmayan “perhiz gıdasıdır” da. Aslında hep zararlı olduğu söylenen pirincin faydaları ile ilgili detaylara geçelim.

Pirinç Diş Eti Hastalığını Önler:

Pirinç, yüksek miktarda karbonhidrat, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum gibi mineraller ile B1, B2 ve PP vitaminleri ihtiva eden bir besindir.

PP vitamini iskorpit (diş eti) hastalığını önler. İşte bu yüzden sadece pirinçle beslenen Doğu Asya ülkelerinde iskorpite rastlanmaz. Pek fazla olmamakla beraber protein de vardır içinde.

100 gr. pirinçte:

  • % 12 su,
  • 8.2 gr. protein,
  • 79.3 gr. karbonhidrat,
  • 0.4 gr. yağ
  • 363 kalori vardır.

Pirinç Diş Eti Hastalığını Önler:

Biyoşimik özelliği yüzünden unlu besinlere tercih edilmelidir. Kalp, damar sertliği, yüksek tansiyon, oniki parmak ülseri, kolit, karaciğer hastalıklarıyla, üre, kansızlık ve zayıflıkla başı dertte olanlar için ideal bir besindir pirinç.

Pirinçteki kalorinin en büyük kısmı çabucak özümsenen glusidlerden (karbonhidrat) kaynaklanır. Pirinç tanelerinin küçük oluşları yüzünden bu nişasta, en kolay sindirilen karbonhidrattır.

Pirinçte, sinir sistemimizin dengesi ve glusidlerin metabolizminde çok önemli rol oynayan B grubu vitaminler, % 75 protein, % 05 mineraller (sodyum, potasyum, fosfor) vardır.

Pirincin kabız yapıcı özelliği çok bilinen bir durumdur. Bu yüzden pirinç lâpası ve pirinç suyu çocuk ishallerinin en klâsik tedavi aracıdır.
Pirinç, hemen herkese uygun bir besindir. Sadece şeker hastalarıyla şişmanların nişastaca zengin ve kalorisinin yüksekçe olması yüzünden, dikkatli yemesi gerekir. Pirincin şişmanlatıcı olmadığı konusundaki yaygın inanış yanlıştır. İçinde önemli miktarda nişasta bulunduğundan şişmanlatıcıdır. Zira nişasta midede şekere dönüşür.

Yüksek  tansiyonlulara, zeytinyağlı domates lapası, pirinç çorbası, sütlaç, muhallebi türü Bunlar asteryosklerozlar ve kalp hastaları için de uygun besindir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu