Türkiye'de En Çok Sevilen Kedi Türleri Hangileri? En Çok Sevilen 10 Kedi Irkı
Kediler nankör olmalarıyla tanınsalar da aslında insanların en yakın dostlarından birisidir. Hayatımızın çeşitli zamanlarından insanlara dost arkadaş olmuşlar, bazende evi korusun amaçlı farelere karşı savaş askeri olarak kullanılmaktadır.
Bir çok kedi türünün arasından bazıları ülkemizde diğer kedi ırklarına göre daha çok sevilmektedir. Bunların kimisi beyaz tüylü kedi, kimisi ise tüysüz kedi ırklarından dır. Türkiye'de en çok sevilen 10 kedi ırkı ve onların özelliklerini sizler için bir araya getirdik.

Hayvanların ticaret aracı olarak kullanılmasını desteklemediğimiz gibi doğal ortamlarından uzaklaştırılarak evlere hapsedilmesine de karşıyız.

1. Tekir

Tekir

İsmini en çok duyduğumuz kedi ırkı tekirdir. Ataları vahşi Afrika kedisi olan tekir ırkı kediler aslından kırma bir ırktır. Melez bir ırk olan tekir ismini de tüylerinin desenlerinden almıştır. Tekirin bir diğer özelliği ise her bir kedinin kendi özel karakterine sahip olmasıdır.

2. Angona

Angona

Ankara kedisi olarak bildiğimiz Angona türü sahibini çok sever ve bir o kadar da sahibiyle ilgilenir, nereye giderse peşinde kuyruğu gibi dolaşır.  Zeki, meraklı, enerjik ve tabi oyuncu olan Angona kedisi insanlara en yakın davranan ve uyumlu kedidir diyebiliriz.

3. Van Kedisi

Van Kedisi

Van kedilerinin en belirgin özelliği iki gözününde farklı renkte olmasıdır. Fakat onu diğer kedi ırklarından ayıran bir başka özelliği ise suyu sevmesidir. Van kedileri suya kendi istekleriyle girer ve suyla oynamaya bayılırlar bu özelliği başka hiç bir kedi ırkında yoktur. Çok iyi bir avcı olan Van kedisi, sahibiyle oynamayı çok sever ama kucağa alınmaktan nefret eder.

4. British Shorthair

British Shorthair

British Shorthair ırkı kediler adınında hakkını veriyor dersek yeridir. Görüntüsüyle ingiltere kraliyet ailesi üyesi gibi olan British Shorthair tam bir şehir ortamı kedisidir. Huy olarak içine kapanık gibi gözükse de bazen çok haraketli ve heyecanlı bazende tam bir mahallenin abisi havalarındadır.

5. Bombay

Bombay

Bombay ırkı kedileri yassı kafatası, kocaman yuvarlak gözleri ve yuvarlak ağzından tanıyabiliriz. Ülkemizde kara kedi batıl inancı olsa da bombay kedisi çok sevilen türler arasında yerini almıştır. İçine kapanık ve sessiz gözüken bombay bulunduğu ortama alışınca ilgisini artırmaktadır.

6. Smokin

Smokin

Batıl inanışa göre şans getirdiğine inanılan Smokin ırkı kedilerin bir çok önemli özelliği vardır. Bunların başından en zeki kedi ırkı olduğu bilinmektedir ve oldukça akıllı olan bu kedilerden köpekler bile uzak durmayı tercih ederler.

7. Chinchilla

Chinchilla

Chinchilla ırkı kediler en sakin ve uysal kedilerden dir. Sesleri o kadar güzel ve yumuşaktır ki kulağınıza bir melodi gibi gelir. Sevgilerini belli eder ve kendini sevdirir demenin bir anlamı yok çünkü böyle bir kedinin suratınıza baktığını düşünsenize kim kıyabilir. Görüntüsü çok narin ve kırılgan gibi olsa da aslında diğer kedilerden bile daha dayanıklı ve sağlıklıdırlar.  Tipine bakınca en sevimli kedi türü diyebiliriz.

Evde yaşamaya en alışkın türlerden birisidir ve eğer olur da fırsatını bulursa ağaç gibi yerlere tırmanmaya bayılırlar.

8. Scottish Fold

Scottish Fold

Sahibi yanında dursun, onunla oynasın başka bir şey istemez. Bulunduğu evde kendini sevdirmediği kimse kalmaz o kadar da yalakadır. Scottish Fold ırkı olan bu kediler kucakta durmayı pek sevmezler, onu mutlu etmek istiyorsanız sevdiği bir oyuncağı fırlatın o size geri getirsin. Evde başka evcil hayvanınız varsa onunla arasında hiç bir problem olmaz hemen anlaşırlar. Yaşam alanı olarak evi ve bahçeyi ayırt etmezler.

9. İran Kedisi

İran Kedisi

Evinize bir kedi alacaksınız ilk tercihiniz bu tür olan İran kedisi olmalı. Persian ırkı kediler bulundukları ortamdaki dostluğa ve aileye çok düşkündürler. Smokin kadar olmasa da en zeki kedi ırklarından birisidir. Evde besleyeceksiniz kesinlikle her gün fırçalamalısınız çünkü çok tüylü olan bu kedinin tüyleri bağırsak problemlerine neden olabilmektedir.

10. Siyam Kedisi

Siyam Kedisi

Çok dikkatli ve zeki olan Siyam kedilerinin en belirgin özelliği tüylerinin rengidir. Fok lekelinin daha dışa dönük, mavi lekelinin daha şefkatli, çikolata lekelinin ise daha neşeli ve oyuncu olduğu sanılır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları