Saç Dökülmesini Önlemek İçin 10 Basit Öneri
Teknoloji sağlık alanında her ne kadar yıllar içerisinde gelişse bile saç dökülmesi ve kanser gibi çeşitli hastalıklara karşı önlemler henüz tam anlamıyla alınamadığı söylememiz doğru olacaktır. Başta erkekler olmak üzere saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler bir çok çözüm yolu arasalar da bazı genetik faktörler nedeniyle tam olarak çözüm bulamadıkları söylenilebilir.

Bazı kişiler her ne kadar saçlarına yeterince bakım gösterse bile saç dökülmesi ilerleyen yaşlarda bazı nedenlerden dolayı başlayabilir. Bu gibi durumun önüne geçmek veya dökülmeye karşı önlemler alınması için saç dökülmesini önlemek için saç dökülmesine karşı alınabilecek önlemler ile ilgili bir yazı hazırladık.

1. Sağlıklı Beslenin!

Vücudumuz için günlük gerekli olan vitamin ve mineralleri almak saçlarımızın sağlığını korumak açısından oldukça önemli. Saç dökülmesini önlemek için alınabilecek önlemler arasına sağlıklı beslenmekte giriyor.

2. Saçlarınızı Doğal Haliyle Kullanın

Saçın dökülmesini engellemek için yapılabilecek şeyler arasında saçlarınıza çeşitli kimyasal ürünler ile şekil vermemekte dahil olduğunu söyleyebiliriz. Saçınıza çeşitli kimyasal ürünler kullanarak şekil vermekle beraber saçınızın aşırı ısıya maruz kalması sonucunda saç dökülmesini engellemekoldukça zor bir durum alacaktır.

3. Stresten Uzak Durun

Güç içerisinde artan stres nedeniyle bir çok olumsuz şeyler yaşanabiliyor. Tabi durum böyle olunca yorucu geçen bir günün sonunda stresten uzak durmak oldukça zor ancak stres’in sağlığımızla beraber saçlarımıza karşı zararları olabilir.

4. Uykunuzu Yeterince Alın

Gelişme çağında olan kişiler için son derece önemli olan uyku yeteri kadar alınmadığı zamanlarda gelişim açısından olumsuz sebeplere davetiye çıkarabilir. Bununla birlikte yeterince uyku almamak saç dökülmesine neden olabilir.

5. Saç Diplerine Masaj Yapın

Saç dökülmesinin önüne geçebilmek için saçlarımızın beslenmesine ihtiyacı vardır. Bu aşamada yardımımıza koşabilecek ve kanın akışını hızlandırarak saçlarımızın beslenmesine yardımcı olabilecek çeşitli karışımlar ve besinler bulunuyor. Bu besinleri veya doğal karışımları saç diplerine nazik bir şekilde masaj yapılması saç dökülmesi için çözüm olabilecek maddeler arasında.

6. Saçlarınıza Karşı Nazik Olun

Saçlarınızı tararken veya şekil verirken saçlarınıza karşı olabildiğince nazik olmaya özen gösterin. Özellikle kadınlarda saçlarınızın zorlanmasına sebep olabilecek çeşitli şekiller kullanılması ileride saçlarınıza karşı çeşitli sorunlara davetiye çıkarabilir.

7. Doğal Yağlar

Ayda bir veya iki kere uygulayabileceğiniz doğal yağlar saç gelişimi açısından oldukça önemli bir görev üstleniyor. Zeytinyağı, badem veya avokado gibi çeşitli doğal yağları uygun şekilde kullanarak saç dökülmesine karşı önlem alabilirsiniz.

8. Protein Tüketimine Özen Gösterin

Protein eksikliği sağlığımı açısından çeşitli sorunlara sebep olmakla birlikte saçlarımızın dökülmesinin temel sebepleri arasına girebilmektedir. Bu nedenle düzenli ve dengeli olarak protein tüketmek saç dökülmesine karşı alınabilecek önlemler arasına girmektedir.

9. Sigara ve Alkol Kullanımı

Sigara ve alkol tüketimi saçlarımızdan önce sağlığımız açısından oldukça zararlıdır. Bu nedenle sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmak hem sağlığımız hem de saçların dökülmesine karşı alınabilecek önlemler arasına girmektedir.

10. Tıbbi Sebepler

Çeşitli hormon bozuklukları nedeniyle saç dökülmesini önlemek amacıyla yapılan çalışmalar yetersiz kalınabilir. Bu nedenle saç dökülmesine karşı alınabilecek önlemler arasında iyi bir hastane’de hormon kontrolü yaptırmakta yer alıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları