Haşhaş genel kanı olarak kötü amaçla kullanılan bir bitki olarak bilinmektedir. Fakat aslında çiçekli bir bitki olan gelincikgiller familyasına girmektedir. Papaver cinsinde olan haşhaş iki yıl veya daha fazla yaşadığı bilinmektedir. Haşhaş bitkisi iki bölümden oluşmaktadır bunlardan birisi yenilebilirken diğer kısım sağlığa zararlıdır.
HaşHaşın Faydaları

Haşhaş bitkisi özellikleri ve kullanım alanları

Haşhaş bitkisi bir çok alanda kullanılmasıyla bilinmektedir. Bu kullanım alanları içerisinde yiyeceklerden, ilaç tedavisine ve uyuşturucu imalatına kadar bir çok alan mevcuttur. İki kısımdan oluşan haşhaşın kaba olarak adlandırılan kısmı zehirli bir ilaç etkisi göstermektedir ve bu kısma afyon ismi verilmektedir. Haşhaş genel olarak sakinleştirici ve uyuşturucu etkisine sahip bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Tıbbı olarak bir alkaloit kaynağı olan haşhaş morfin ve benzeri bir çok kimyasal maddeyi de bünyesinde barındırmaktadır. Bu kimyasal maddeler zaman içerisinde keyif verici ve sakinleştirici bir madde olarak kullanılsa da eski zamanlarda ilaç olarak kullanılmıştır.

Haşhaşın ilk kullanımı eski mısıra dayanmaktadır. O zamanlarda tıp alanında büyük ilerlemeler kaydeden mısır medeniyeti haşhaşın sakinleştirici özelliğini kullanmış ve hastaların ağrılarını azaltmak için haşhaş tohumundan faydalanmışlardır. Haşhaşın içerdiği kodein ve morfin kimyasalları ise ilaç sektöründe ağrı kesici üretiminde önemli bir etken maddedir. İçerdiği kimyasallar yüzünden üretimi yasal sınırlamalar içerisinde yapılmaktadır. Fakat yasal olmayan yollarla üretilen kısmında ise bu kimyasal içerikler uyuşturucu yapımında kullanılmakta eroin üretiminin ham maddesi olmaktadır. Yalnız bu üretim kesinlikle yasal değildir.

Haşhaşın faydalarının arasında haşhaş yağı bulunmaktadır. Haşhaş yağı kullanım alanı olarak margarin yağ üretimi, yemek ve salatalara sos olarak sıralayabiliriz. Haşhaş yağı ayrıca vernik yapımı ve kozmetik alanında da kullanılmaktadır.  Haşhaş tohumu ezmesi ise başlıca hamur işleri, kek ve ekmek yapımı, çeşitli çorbalar ve sebze yemeklerinde kullanılmaktadır.

Haşhaş tohumu bünyesinde çok yüksek oranda yağ barındırmaktadır ve bunun yanında kalsiyum, potasyum, protein, demir ve karbonhidrat ta bulundurmaktadır. Zengin bir lif kaynağı olan haşhaş içerisinde özel yağ asitleri de vardır.

Haşhaş bitkisi, ılık ve sıcak iklimlerdeki toprakları sevmektedir. Avustralya, Türkiye, Hindistan ve Afganistan ise haşhaş bitkisi üretiminde önde gelen ülkelerdir.

En çok haşhaş üreten ülkeler

Haşhaş yapısı nedeniyle sıcak ve ılık iklimleri sevmektedir. Bu iklim yapısına sahip olan Türkiye, Afganistan, Avustralya ve Hindistan dünya genelinde en çok haşhaş üreten ülkelerdir. Bu ülkeler arasında yer alan Afganistan ise en çok kaçak üretimin yapıldığı ülkedir.

Haşhaşın faydaları nelerdir?

Haşhaşın faydaları saymakla bitmez dersek yeridir. Sakinleştirici etkisinden bahsetmiştik ve aynı zamanda en iyi ağrı kesicidir. Zamanımızda ağrı kesici ilaç üretiminde en önem ham madde olma özelliğini korumaktadır. Ağrı kesici etkisinin yanı sıra mide hastalıkları ve astım hastalığı tedavisinde faydası olduğu gibi göz bozukluğu tedavisinde de kullanılmaktadır. 

Haşhaş bünyesindeki kimyasallar sayesinde ağzınızı yaralara karşı korurken, uyku probleminin düzeltilmesi ve kabızlığı gidermekte de yardımcı etken olarak kullanılmaktadır. Kalp sağlığı için çok faydalı olan haşhaş aynı zamanda kemik sağlığına destek verir beyin fonksiyonların düzenlemeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemi içinde faydası olan haşhaş, saç sağlığınızı korurken kepek oluşumunu da önler.

Haşhaşın saymakla bitmeyen faydalarına kolesterolü düzenlemesi, kan hücrelerinin yenilenmesini hızlandırır, arter ve damar sağlığını korur. Tansiyonu dengelemede faydalıdır. Felç ve kalp krizi geçirme riskini azaltır. İnsanları sakinleştirdiği için insomnia gibi uyuma problemlerini gidermeye faydası olur. Vücudunuz için gereken enerjinin büyük kısmını karşılarken, hücre yenilenmesinde faydalı etkendir, tüm vücut sağlığını desteklerken, meme kanseri riskini de azaltır.

Ağız Yaraları

Ağız Yaraları

Ağız ülseri olarak bilinen hastalığın sebebi Hindistan'ın tıp sistemi Ayurvedaya göre vücudun aşırı ısınması sonucudur. Haşhaşın vücuda yaptığı serinletici etki sebebiyle ağız ve çevresinde oluşan yaraların iyileşmesinde büyük etken olduğu bilinmektedir.

Kabızlık

Kabızlık

Tam anlamıyla bir lif kaynağı olan Haşhaş tohumu veya haşhaşı yaptığınız yemeklere eklediğinizde yaşanan kabızlık olayını ortadan kaldırdığını göreceksiniz. Ayrıca sindirim sistemi için çok faydalı olan lifler sayesinde düzenli haşhaş tüketimi sonrasında sindirim sistemi sağlığını korumada faydalı olacaktır.

Kaliteli Uyku ve İnsomnia

Kaliteli Uyku ve İnsomnia

Bir çok insanın yaşadığı sıkıntılardan biri olan uyku problemler, yorgunluk ve insomnia benzeri sağlık problemlerinin giderilmesinde haşhaş çok faydalıdır. Uyumaya gitmeden önce biraz haşhaş tohumu özüne biraz şeker katarak tüketirseniz öncesine oranla çok daha iyi ve derin bir uyku çekmeniz de yardımcı olacaktır. 

Kalp Sağlığı

Kalp Sağlığı

Haşhaş tohumu içerisinde çok fazla özel bir yağ asiti olan linoleik asit bulundurmaktadır. Linoleik asitin faydaları ise kalp sağlığını korur ve kanda bulunan kötü kolesterol riskini azalmaya yardımcı olur. Aynı zamanda haşhaş kalbin güçlenmesinde de önemli bir etken maddedir.

Kemik Sağlığı

Kemik Sağlığı

Haşhaş tohumunun en büyük özelliklerinden birisi tam bir kalsiyum kaynağı olmasıdır. Kalsiyum, fosforla bir araya gelince kemik sağlığı için en önemli maddeleri oluşturmaktadırlar ve yine haşhaş tohumu içerisinde yer alan manganez de ise sizi kemik hastalıklarına karşı kormaya yarayan bir protein olan kolajen bulunmaktadır. Yine ek olarak osteoporoz riskini azaltmaya destek olur.

Beyin ve Sinir Sistemi

Beyin ve Sinir Sistemi

Haşhaş tohumu yapısı nedeniyle bakır, demir ve kalsiyum gibi mineraller içermektedir. Haşhaş tohumunda bulunan bu mineraller beyin kimyasallarını düzenlemeye katlı sağlar ve beyin hücrelerinin gelişiminde rol oynar. Ayrıca haşhaşın rahatlatıcı etkisinden faydalanılarak sinir hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık Sistemi

Vücutta azlan çinko bağışıklık sisteminin zayıflamasın da ki başlıca sebeplerden birisidir. Haşhaş tohumu ise bünyesinde barındırdığı yüksek miktarda çinko sayesinde tüketildiğinde bu eksikliği gidermekte faydalı olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren haşhaş tohumu yine hücrelerin dayanıklık seviyesini de yükseltir.

Cilt Sağlığı ve Güzelliği

Cilt Sağlığı ve Güzelliği

Ciltte oluşan enfeksiyonlara karşı koruyucu etken maddeler içeren haşhaş tohumu aynı zamanda oluşan yaraların tedavisinde de etkilidir. Ciltteki kızarıklık, kuruluk ve cilt dökülmeleri gibi bir çok cilt hastalığına karşı anti iltihap mineralleri içeren haşhaş tohumu faydalı olmaktadır. Egzema hastalığı tedavisinde de haşhaş tohumundan faydalanılmaktadır.

Haşhaş tohumu içerisinde çok miktarda linoleik asit bulunduğundan su veya süt ile karıştırılıp macun kıvamına gelince kızarıklık ve yanıkların üzerinde sürüldüğünde iyileşmesinde yardımcı olur. Haşhaş yine ek olarak kırışıklık oluşumunu önler ve oluşanların geçmesine katkı sağlar, cildi temizler.

Saç Sağlığı ve Güzelliği

Saç Sağlığı ve Güzelliği

Haşhaş saç tedavisinin en önemli araçlarından birisidir. Yaşanılan saç problemlerinde tedavi edici ve koruyucu etken sağlamaktadır. Ayrıca saçta kepek oluşumunu engelleme, saç dökülmesini engelleme ve saç köklerinin zayıflamasına da engel olma gibi özellikleri de bulunmaktadır. Haşhaş tohumunda bulunan yağ asitleri saçlarının uzamasını sağlarken, sağ derisini beslediği için kepek oluşumunu engeller.

Kardiovasküler Sağlık

Kardiovasküler Sağlık

Haşhaş içerisinde yer alan oleik asit ve yüksek lif oranı kanda bulunan kötü kolesterol düzeyini azaltır ve aynı zamanda iyi kolesterol oranını ise yükseltmeye yarar. Yine bünyesinde çokça bakır bulunduran haşhaş tohumu bu sayede vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kırmızı kan hücrelerinin üremesini sağlamaktadır. Haşhaş içerisinde bulunan potasyum ise tansiyonun dengelenmesinde faydılıdır.

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Haşhaş haş tohumu içerdiği oleik asit sayesinde meme kanserine sebep olan genleri ve hücrelerin etkinliklerini engeller ve artmalarını önlemeye yardımcı olur.

Enerji Kaynağı

Enerji Kaynağı

Zengin bir demir minerali kaynağı olan haşhaş, ek olarak içerisinde yüksek omega 3 yağ asidi ve karbonhidrat ta bulundurmaktadır. Haşhaş içerisindeki bu mineraller vücudumuza gereken enerji kaynağını oluşturmaktadırlar. 

Böbrek Taşı

Böbrek Taşı

Haşhaş tohumu içerisinde oksalat bulundurmaktadır. Oksalat ise kalsiyum emilimini azaltıcı bir etki gösterdiğinden böbrek taşı oluşumunu büyük oranda engellemektedir.

Hücre Yenileyici

Hücre Yenileyici

Hücrelerin yenilenmesinde en önemli mineral hiç şüphesiz çinkodur ve haşhaş tohumu çok iyi bir çinko kaynağıdır. Hücrelerin yenilenmesine katkı sağladığı gibi yeni hücrelerin oluşumunda kaynak olan protein üretilmesine de katkı sağlar.

Fazla Haşhaş Tüketmek Zararlı olur mu?

  • Haşhaş diğer kabuklu besinlere oranla çok daha az alerjik özelliğe sahiptir. Abartmadan yemek kaydıyla çocuklar ve hamileler için hiç bir zararı yoktur.
  • Çok fazla tüketilen haşhaş sakinleştirici ve uyuşturucu etkisinden dolayı kusma, bitkinlik, halsizlik ve baş dönmesi gibi problemlere sebep olabilmektedir.
  • Haşhaş bitkisinde zararlı kısım olarak bilinen ve üretilmesi bile yasak olan kısmının tüketilmesi, uyuşturucu madde tüketmekle aynı etkiyi gösterecektir bu nedenle kısa vade de bile bağımlılığa sebep olur tüketilmesine devam edilmesi halinde ölümle sonuçlanabilmektedir. 

Haşhaşın besin değerleri

Haşhaşın besin değerleri