Ücretli Poşetler İçin TESK'ten Yeni Teklif
1 Ocak itibariyle başlayan ücretli poşet uygulamasının yankıları devam ediyor. Uygulamaya başlanmasıyla beraber tepkilere yol açan ücretli poşet uygulamasına ilişkin bir açıklama daha geldi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni yılda başlayan ücretli poşet uygulamasına ilişkin, "Bazı işletmeler sattıkları poşetlerin üstüne reklamlarını basarak uygulamayı fırsata çevirdi. Bu tür uygulamalar doğayı korumada samimi değil. Ücretli poşetler kesinlikle reklam ve satış sloganı içermemeli." ifadesini kullandı.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, yeni uygulanmaya başlayan poşetlerin ücretlendirilmesini değerlendirdi.

Özellikle zincir marketler ve AVM'lerde ücretli olarak satılan poşetlerin logo veya reklam sloganı içermemesi gerektiğini belirten Palandöken, poşetlerin yeni bir reklam aracı olarak kullanılmaya başlanılmasından vatandaşların çoğunluğunun rahatsızlık duyduğu, hem ücret ödeyip hem de reklam yapmak istemediklerini vurguladı.

'ÜCRETLİ POŞETLERE STANDART GETİRİLMELİ'

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ücretli plastik poşet uygulamasında amacın doğayı korumaktan ziyade çıkar için reklam yapan firmaların bu uygulamayı fırsata çevirdiği bu uygulamayı eleştirdi. Özellikle poşetin kazanç kapısı ve reklam uygulaması olarak kullanılmaya başlanmasını eleştiren Palandöken bu uygulamanın samimi olmadığını belirtirken sözlerine şu şekilde devam etti: "Eğer amaç gerçekten doğayı korumaksa marketlerde naylon poşetlerin yanında bez torbalar ve file çantalar alternatif olarak müşterilere sunulmalı. Ücretli poşetlere ise kısa süre içinde standart getirilmeli." değerlendirmesinde bulundu. KAYNAK:AA

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları