Engelli maaşı şartları Nelerdir? 2017
Türkiye Cumhuriyeti, sosyal bir devlet olmak yolunda muhtaç durumda bulunan engellilere ve onların yakınlarına, halk içinde 3 aylık engelli maaşı olarak da bilinen fakat terim anlamı 2022 maaşı olan bir destek vermektedir. Ülkemizde ''hak'' anlayışının gelişmemiş olması ve bunun eğitiminin yetersiz olması ne yazık ki engelli maaşı nasıl alınır, başvuru esnasında hangi tür evraklara ihtiyaç vardır ve nerelere müracaat edilmesi gerekir gibi en temel şeylerden habersiz vatandaşlarımızın, haklarından faydalanamamasına yol açmaktadır. Biz bu noktada vatandaşlarımıza faydalı olmak ve onları aydınlatmak için Engelli maaşı şartları 2017 üzerine birkaç kelam edeceğiz.

Kimler Engelli Maaşı Alabilmektedir?

Engelli maaşını kimler alabilir? Engelli maaşı almanın pek çok şartı vardır. Bu şartların en başında, bedensel engeli bulunan ve bu maaştan faydalanmak isteyen kişinin, sağlık kurulu tarafından verilen rapor oranında, kusurunun %40 ya da daha yüksek bir oranda olmasıdır. Edindiğimiz bilgilere göre, sağlık kusur oranı raporunda %40 ve daha altı olan engelli vatandaşlarımız, ne yazık ki bu yardım türünden faydalanamamaktadır.  Ayrıca %40 kusur oranı bulunan kişinin de aylık gelirinin muhtaçlık sınırı içerisinde bulunması gerekmektedir. Muhtaçlık sınırı; açık bir şekilde ifade edecek olursak, 2022 engelli maaşı almak isteyen vatandaşımızın hane gelirinin asgari ücret miktarının maksimum 3'te 1'ini geçmemesidir. Bu tutar, kaba bir hesaplamayla,2016 yılında 392 Türk Lirasına tekabül etmektedir. Yani aylık 392 Türk Lirası geliri olan vatandaşlar bu maaştan faydalanabilmektedir. Engelli maaşı şartları 2017 yukarıda belirttiğimiz şeraitten ibarettir.

Engelli Maaşı Alabilmek İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Belirlenen 2022 sayılı kanun bazında, emekli maaşı almak isteyen engelli vatandaşlarımız,şahsi kayıtlı adresleriyle bağlı oldukları vakıflara yapılmaktadır. Bu başvurular gerek şahsen gerekse yazılı olarak posta yoluyla gerçekleşebilmektedir. Fakat yazılı yolla -bir dilekçe ile- başvuracak vatandaşların kanuni bir temsilcisinin olması gerekmektedir. Yani engelli vatandaşlarımız başvurularını güvendikleri birisine vekâlet vererek gerçekleşebilmektedir. Başvuruların sonucu yaklaşık 1 ilâ 3 ay arasında neticelenmektedir. Engelli maaşı şartları 2017 yılında da aynıdır. Herhangi bir değişiklik meydana gelmemiştir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları